המציאות של 2016 לאחר השבר של מפולת 2008 מאופיינת בניפוץ מיתוסים בניהול תיק השקעות.

האמירה "השקעה סולידית" הפכה להיות מנותקת מהמציאות, או אמירה ש"כוחות השוק" הם הקובעים את המחירים, כיום לא רלבנטית, כאשר הריבית בעולם נגזרת מהתערבות הבנקים המרכזיים.

בתקופה בה ציבור המשקיעים והחוסכים נגיש ומשפיע על אופי השקעותיו, ובעיקר מבקש לדעת ולהבין יותר, נחשוף אמונות שגויות בהשקעות ואיך לא ליפול בהן:

1. בעלי עניין – מביני עניין

אחד המיתוסים הוא שכאשר בעלי השליטה קונים מניות או אג"ח, הם יודעים שהרכישה תשתלם ומסקנה מתבקשת היא לקנות. רכישות גדולות של בעלי עניין בשנתיים אחרונות לימדו שהמציאות טפחה על פניהם של אותם בעלי עניין שרכשו את מניותיהם הם, ראו ערך אי די בי, אלביט הדמיה ועוד.

אין ללכת באופן עיוור אחר רכישות בעלי עניין, שיקולי הרכישה לא בהכרח ידועים לנו, ולעיתים בעלי ומנהלי החברה שוגים בהערכתם את שווי החברה.

2. השקעה בחברה "שיש לה גב חזק"

רבים נוטים להשקיע בחברה שלבעליה יכולת כספית מוכחת, עובדה שיש בה להבטיח את קיום התחייבויותיה.

המציאות מראה אחרת– דלק נדל"ן בבעלות תשובה, לא עמדה בהתחייבות האג"ח. צים לא עמדה באשראי שנטלה, למעלה ממיליארד דולר נמחקו מחוב החברה שבבעלות משפחת עופר.

אגרקסקו- חברה בבעלות המדינה,  לא עמדה בהתחייבות אג"ח החברה אשר ספגו הפסד של 70%.

3. אג"ח ממשלתי – השקעה ללא סיכון

האג"ח הממשלתי עלו בחדות בשנים עברו. האם התשואות החריגות שהניבה ההשקעה באג"ח ממשלתי, הינה תוצאה של תהליך כלכלי טבעי? התשובה היא לא! העליות החריגות בשוויין נבעו מהזרמת כספים מסיבית ע"י הבנקים המרכזיים, אשר הובילו לריביות אפסיות. עלייה בשיעורי הריבית, (אין עוררין על התממשותה) עלולה להוביל למהלך הפוך במחירי האג"ח הממשלתי, דהיינו ירדו בחדות.

השקעה באג"ח ממשלתי, בסביבת הריבית הנוכחית מגלמת סיכון!

 4. ריבית נמוכה מביאה לאינפלציה

מילטון פרידמן, מבכירי הכלכלנים בעולם קבע: "אינפלציה היא תמיד ובכל מקום תופעה מוניטרית". כלומר תופעה הקשורה בכמות הכסף במשק ולא בגורמים חיצוניים כמו יכולת הייצור של המשק. מפולת 2008 הפריכה מיתוס זה- בפועל הוזרמו כמויות כסף עצומות לשווקים, רמת הריבית אפסית, כאשר מנגד, האינפלציה לא רק שלא עלתה, אלא אף ירדה.

5. השוק הוא יעיל – עקרון יסוד בכלכלה. האמנם?

שוק יעיל היה מאפשר לזהות את בועת הסאב – פריים שהתפוצצה בשנת 2008.

החל מסוף 2006 לאחר מספר שנות פריחה, נכנס ענף המשכנתאות למשבר. חלה עלייה חדה במספר הלווים שלא יכלו לעמוד בתשלומי המשכנתה וגרמה לפשיטת רגל של עשרות חברות שהלוו בשוק הסאב-פריים.

שוק יעיל אמור לזהות את העלייה בסיכון עוד ב- 2006.

המציאות בכללותה השתנתה ומשתנה ללא הכר לנגד עינינו, כמו כן משתנה  המציאות הכלכלית,  נדרשה הזרמת כספים מסיבית ע"י הבנקים המרכזיים בעולם, שהובילה לרמות ריבית אפסיות, שלא ידענו כמותן מזה עשרות בשנים. במקביל  כללי המשחק בחיסכון הפנסיוני משתנים ללא הכר, כאשר המציאות הגיאופוליטית בה משטרים ששלטו עשרות בשנים קורסים זה אחר זה, נדרשת בחינה קפדנית גם בכל הקשור בהתנהלות ההשקעות הפיננסיות. יש לבחון עובדות כלכליות אלו, הנלמדות כמציאות קשיחה ובלתי משתנה ולשאול: האם אנחנו עדיין שם? האם אנחנו מנהלים נכון את עתידנו? כנראה שלא!